REKLAM REKLAM

4.5 G 1 Yaşını Doldurdu!

4.5 G 1 Yaşını Doldurdu!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, dördüncü nesil telekomünikasyon hizmeti 4,5G’yi birinci yılında 51,7 milyon abone tarafından kullanıldığını belirtti.

Ahmet Arslan (Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı) , elektronik haberleşme sektöründe çağın gerisinde kalmamak için en son teknolojilerin kullanıldığını belirterek 4,5G’nin kullanımında da 1 Nisan itibarıyla birinci yılın dolacağını hatırlattı.

Daha yüksek mobil internet hızı, daha fazla data kapasitesi ve düşük gecikme süresi sunan dördüncü nesil telekomünikasyon hizmeti 4,5G’yi 51,7 milyon abonenin tercih ettiğini açıklayan Arslan, “Türkiye’de yüzde 94 penetrasyon oranına karşılık gelen, makineler arası iletişim (M2M) aboneleri dahil toplam 75 milyon 61 bin 699 mobil abone bulunuyor. Bunlardan 51,7 milyonu 4,5G’yi seçti. Yani her üç aboneden ikisi 4,5G’yi tercih etti.” dedi.

Ahmet Arslan, 26,5 milyon vatandaşın cihaz ve SIM kartlarının 4,5G hizmetine uyumlu olduğunu bildirerek, 19,2 milyon vatandaşın da aktif olarak bu hizmetten faydalandığını söyledi.

4,5G hizmetinden faydalanan vatandaşların, internet kullanımının daha yüksek olduğunu ifade eden Arslan, 2016’da ortalama veri kullanımı aylık 2 gigabayt iken 2016 son çeyreği itibarıyla 4,5G abonelerinin ortalama aylık veri kullanım miktarının 5,4 gigabayt olarak gerçekleştiğine değindi.

Söz konusu rakamların vatandaşların yeni teknolojilere eğilimini, internet vasıtasıyla bilgiye erişiminin her geçen gün artış gösterdiğini aktaran Arslan, ülke olarak tarihe iz bırakabilmek adına  bilişim altyapısının yerli ve milli teknolojilerle geliştirilmesi gerektiğini belirtti.

Yenilik Oranları İle İlgili Sıralı Bir Geçiş

Ahmet Arslan, 4,5G yetkilendirme şartnamesinde yerlilik şartının yer aldığını  hatırlatarak, 4,5G yerlilik oranlarının sağlanması gerekçesiyle operatörlerin, Türkiye’nin ilk yerli ve milli baz istasyonu ULAK başta olmak üzere birçok yazılım ve donanımla bu şartın yerine getirilmesine yönelik çalıştıklarını ekledi.

Haberleşme teknolojilerinin birçok yönden hayatla iç içe olduğunu, bu alandaki kazanımların kalıcı olması için milli teknolojilerin kullanılması gerektiğine dikkak çeken Arslan, “Yerlilik oranlarıyla ilgili kademeli bir geçiş de bulunulacak. Bu konuda kesinlikle tavizde bulunulmayacak. Bunun sıkı bir şekilde izini sürüyoruz. Operatörün önünde hiçbir engel olmaması konusunda da çalışmalara devam ediyoruz.” diye konuştu.

239 defa okundu kategorisinde, 05 Nis 2017 - 14:17 tarihinde yayınlandı
Yorum Yaz