REKLAM REKLAM

Adil Kullanım Kotası Kaldırılıyor

Adil Kullanım Kotası Kaldırılıyor

Bilgi Teknolojileri Kurumu tarafından bugünden itibaren geçerli olacak Adil Kullanım Kotasıyla ilgili ilk düzenlemeye göre kullanıcıların saat 02.00-08.00 arasında olan İnternet kullanımları kotaya dahil olmayacak.

Günümüzde bilgi ve iletişim teknolojilerinde gerçekleşen gelişmeler doğrultusunda kullanıcılar için internete erişim hızı ve veri miktarları önemli etkenlere dönüştü bununla ilgili olarak Adil Kullanım Kotası (AKK) sonrasındaki verilerin indirilmesindeki hızın arttırılması da önemli hale geldi. Limitsiz olduğu söylenerek müşterilere sunulan internet paketlerindeki AKK veri sınır ve Adil Kullanım Kotası aşımı sonrasındaki erişim hızıyla ilgili olarak hizmeti veren kurumlar ve tüketicilerin arasındaki şeffaflığın sağlanmasını hedefleyen düzenleme 1 Mayıs Pazartesi’nden itibaren kademeli olarak uygulanacak.

Tüketicilerin internete erişim halindeyken olabilecek veri trafik yoğunluğu dolayısıyla oluşabilecek teknik sorunları, hasarları ve ağ verimliliğindeki problemlerin ortaya çıkmasına engel olmak için getirilen düzenleme ile AKK içeren paketi kullanan kullanıcıların 02.00-08.00 saatleri arasında yaptıkları internet kullanımları Adil Kullanım Kotasına dahil edilmemesine karar verildi.

Bilgi Teknolojileri kullanıcılardan gelen AKK kota miktarına ulaşıldıktan sonra değişen hız değerleriyle ilgili şikayetleri ve talepleri değerlendirerek hem mobil hem de sabit internet kullanan kullanıcıların yaşadığı bu sorunu çözmek için bir düzenleme yaptı.

İşletmeciler tarafından mobil internet kullanımlarında farklı seviyelerde Adil Kullanım Kotası sonrası hız değişimi yaptırımı uygulanıyor.

Geçtiğimiz aylarda bununla ilgili bir düzenleme yapılarak 1 Mart tarihinden itibaren uygulanan bu düzenlemeyle mobil internetteki asgari hız 128 Kbit/s olarak belirlenmişti.

Sabit internet hat hizmetlerinde ise içerisinde AKK bulunan bütün paketlerde  şimdiye kadar standart olarak 3Mbit/s olarak belirlenen indirme hızı yeni düzenleme ile  AKK ile bağlantılı olarak farklılaşacak ve 16 Mbit/s hızındaki AKK’li paketi kullanan kullanıcının Adil Kullanım Kotası dolduğunda indirme hızı en az 5 Mbit/s olacak bu sayede tüketici fatura döneminin bitimine kadar bu hız ile internete erişmeye devam edebilecek.

Kademeli olarak uygulanan düzenleme ile AKK uygulaması 31 Aralık 2018’de tamamen kaldırılacak.

117 defa okundu kategorisinde, 01 May 2017 - 14:35 tarihinde yayınlandı
Yorum Yaz