REKLAM REKLAM

Ahlaklı Hackerlar Aranıyor

Ahlaklı Hackerlar Aranıyor

Yurt dışındaki firmaların kendi sistemlerine sızmalarını ve güvenliklerini test etmek hedefiyle anlaştıkları “Ahlaklı Hacker”ların ülkemizde de gün be gün artması beklenmekte.

Platin Bilişim Genel Müdürü Ayhan Bamyacı, yaptığı açıklamalarında, Dünya’da olduğu gibi Türkiye’de de dijitalleşmenin artmasıyla birlikte kişiler ve kurumlar için güvenlik açığı ve riskini beraberinde getirdiğini söyledi. Türkiye’de bu şekilde çalışmakta olan güvenlik şirketleri olduğunu belirten Bamyacı, “Araştırma verilerine göre Türkiye’de 40 bin güvenlik mühendisine acil ihtiyaç var. Oysa mevcut yapıda yılda sadece bin tane güvenlik mühendisi yetişiyor. Bu açığı kapatmamız lazım.” söyleminde bulundu.

Şart “Belli Etmeden Yalan Söyleyebilme”

İnternet dünyanın genişlemesi ve gelişmesi ile beraber yaygınlaşması beklenen diğer işlerden birinin de ahlaklı hacker diğer bir şekilde ahlaklı korsanlar ve sosyal mühendisler olacağını belirten Bamyacı, çok konuşulan üstünde tartışılan ve ahlaklı hacker olarak isimlendirilen korsanlarla alakalı şu değerlendirmeleri yaptı:

“İngiltere’de ahlaklı hacker takım liderleri yılda 60 bin-90 bin pound arasında yani yaklaşık 270 bin-406 bin lira arası maaş alırken, işe yeni başlamış ve yetenekli bir hacker en az 35 bin-50 bin pound arası yaklaşık 158 bin-226 bin lira arasında maaş alıyor. Şirketler, ahlaklı hackerların sistemlerine sızmasını ve sistemin ne kadar iyi korunduğunu test etmesini istiyorlar. Böylece gerçekten bir siber saldırı yaşandığında, şirketin altyapısı hazır oluyor.” dedi.

10 bin Lira Alıyorlar

İleride ki meslek gruplarından bir diğerinin ise sosyal mühendisler olduğunu ifade eden Bamyacı, “Yine İngiltere’den örnek verecek olursak sosyal mühendisler, yıllık 50 bin-80 bin pound yaklaşık 226 bin-361 bin lira arası maaş alıyor. Bu işte başarılı olabilmek için karşınızdakine belli etmeden yalan söyleyebilmek, bulunduğunuz ortamda göze batmadan ortama uyum sağlamak gerekiyor. Türkiye’de sanal dünyanın daha da ilerlemesi ile yaygınlaşmasını beklediğimiz bu pozisyonlara şu an için ortalama 10 bin lira maaş ödeniyor.” şeklinde konuştu.

 

200 defa okundu , , kategorisinde, 20 Mar 2017 - 19:24 tarihinde yayınlandı
Yorum Yaz