REKLAM REKLAM

Bu da Oldu. Şoförsüz Otobüs Geliyor

Bu da Oldu. Şoförsüz Otobüs Geliyor

Araba ve navigasyonda yaptığı teknolojik işlerle adından söz ettiren  Oxbotica firması, İngiltere’de başkent Londra’da şoförsüz midibüs Harry’nin test işlemlerini başlattı. Gelecekte toplu taşıma için kullanılacağı düşünülen midibüsün prototipi dikkat çekici. Oxbotica firmasıyla Oxford Üniversitesi ortak ürünü olarak yapılan Harry adlı midibüs üç hafta içinde test halinde yollarda olacak. Testte yüz halkı Greenwich’teki 2 kilometre uzaklığındaki rotaya taşıyacak Harry’ye bu güne kadar beş bin civarında talep bulunulmuş.

BBC’nin yapmış olduğu habere göre, bir adet bilgisayarca yönetilecek ve saatte 16 km hızla hareket edecek olan şoförsüz midibüs, beş adet kamera ve üçte lazerle mobil tecrübe yaşatacak. Böylece yolcular midibüsün içerisinden dışarıdaki olayları seyredebilecekler. Dünyanın en kalabalık konser alanı özelliğine sahip olan The O2 Arena’nın çevresinde üç kilometrelik yerde teste tabi tutulacak.

Normal otobüslere oranla baya küçük ve şuanlık dört yolcu kapasitesine sahip olan Harry için İngiltere Sanayi Bakanı açıklamada bulundu. Harry’nin GATEway Projesi kapsamınca halkın güvenini sağlayacağı ifade edildi. Halkın deneyeceği ilk sürücüsüz araç olma özelliğini de taşıyan şoförsüz midibüs Harry, bilgisayarlarca yönetimi sağlanacak. Görüş kapasitesi yüz metre olan Harry’nin testleri ise bedelsiz.

 2019 senesinde, bedelsiz deneme dönemindeki dönüşler değerlendirilip düzenlemelere uğrayarak ücretli yolcu testlerine başlanaması ve yollara çıkması planlanıyor.

 

169 defa okundu kategorisinde, 12 Nis 2017 - 02:01 tarihinde yayınlandı
Yorum Yaz