REKLAM REKLAM

Elektrik ile çalışan Uçaklar Geliyor!

Elektrik ile çalışan Uçaklar Geliyor!

Zunum Aero isimli ABD merkezli şirket elektrikli uçaklar için tarih verdi ve fosil yakıtlarının kullanımını azaltacak bu hibrit  (melez ) uçak modelinin 2020’lı yıllarda kullanılmaya başlanacağını açıkladı.

Geçmişte elektrik ile çalışan modeller üzerine çalışan isimlerin başında Tesla’nın geldiği bilinmekte günümüzde de fosil yakıt kullanımdan vaz geçerek benzer çalışmalarla elektrikle çalışan uçakların yapılması havacılık dünyasını yeniden şekillendirecek gibi gözüküyor.

ABD’li şirket bu alanda en etkin ve göze çarpan girişimcilerden biri olarak biliniyor. Dünyanın en büyük sivil ve askeri uçak ve helikopter üreticilerinden olan Boeing ve Amerika Birleşik Devletleri merkezli hava yolu şirketi JetBlue’nun de desteğini alan şirket hibrit uçakların kullanımının 2020’li yıllarda kullanıma gireceğini belirtiyor.

Yeni nesil elektrikli uçakların 10 ile 50 yolcuyu misafir edebileceği belirtiliyor. Tek şarjla menzilinin 1125 km olacağı hesaplanan hibrit uçaklar firma yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre 2020’lerde kullanıma sunulacak.

Elektrikli uçakların kullanımı yaygınlaşırsa bilet fiyatları da düşebilir

Ayrıca şirket 2030 yılına kadar tek şarjla 1600 km kullanılabilecek bir model geliştirmeyi planladığını belirten şirketin kısa menzilli uçuşlarda kullanılacak hibrit uçakların hava yolu şirketlerinin uçuş maliyetlerini çok düşüreceğinin altını çiziyor. Uçuş maliyetleri düşen uçak şirketlerinin zamanla bilet fiyatlarını da düşüreceği de tahmin ediliyor. ABD merkezli şirket geçmişte de NASA ve FAA ile işbirliği yapmış ve elektrikli uçak motorları hakkında çalışmalara imza atmıştı.

109 defa okundu kategorisinde, 08 Nis 2017 - 14:44 tarihinde yayınlandı
Yorum Yaz