REKLAM REKLAM

Facebook’un Bilgi ve Algı Operasyonlarıyla Mücadelesi Sürüyor

Facebook’un Bilgi ve Algı Operasyonlarıyla Mücadelesi Sürüyor

Sosyal medya platformu Facebook yetkilileri tarafından yapılan açıklama çok konuşulacak. Özellikle seçim dönemlerinde Facebook’un hükümetler tarafından bir propaganda aracı haline geldiğini ve propagandaların seçimleri etkileyebildiğini itiraf eden yetkililer yaptıkları yazılı açıklamayla ABD ve Fransa hükümetlerinin Facebook üzerinden yaptıkları propagandaların seçmenleri etkilediğini belirtti.

İlk kez konu hakkında yazılı bir açıklama yapma gereği duyan Facebook, platformlarının hükümetler tarafından kullanıldığını hatta sömürüldüğünü kabul etti. Algı yaratma politikalarında gelişmiş teknikler kullanan hükümetlerin yaptıklarının sadece sahte haberlerden ibaret olmadığının belirtildiği yazılı açıklama ile ABD ve Fransa’da yapılmış olan seçimler için site üzerinden yoğun bir operasyon yapıldığı açıklandı.

Yapılan açıklamada Fransa’da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde konuyla ilgili olarak sitedeki 30 bin kullanıcının hesaplarının askıya alındığı ifade edildi. Bunların yanı sıra belirli bir görüşü savunmak ve propagandasını yapmak amacıyla kullanılan hesaplarla ve içerik dağıtımları ve yalan haberler sayesinde seçmenlerin çeşitli bileşenler kullanılarak etkilendiğini tespit eden yetkililer Facebook’un güvenlik aşamalarını daha da kuvvetli hale getireceklerini ve platformda tüm görüşlere yer verilmesi için çalışmalarına devam edeceklerini açıkladılar. Yetkililer yapılan yazılı açıklamayla bilgi ve algı operasyonlarını engelleme çalışmalarının devam edeceğini de vurguladılar.

103 defa okundu kategorisinde, 29 Nis 2017 - 10:23 tarihinde yayınlandı
Yorum Yaz