REKLAM REKLAM

Google Kendi Reklamını Kaldırdı ve Özür Diledi

Google Kendi Reklamını Kaldırdı ve Özür Diledi

Google’ın sesli asistanı olan Home, hava durumu, trafik yada gündemdeki olaylar hakkında kullanıcılara bilgi veren akıllı bir cihaz. Google Home geçen günlerde bilgi akışı verirken konuşmanın içinde birden Disney’in yapmış olduğu Beauty and the Beast filminin reklamını yaptı.

Google robot teknolojilerinden ve otonom sistemlere geniş bir yelpazesi olmasına rağmen kazancının büyük bir çoğunluğunu halen reklam işlerinden kazanmakta. Uygulamalar,siteler aklınıza gelebilecek çoğu alanda reklamları yerleştirerek kazancını burdan kazanan şirket şu ana kadar sadece Google Haritalar, G-Mail gibi alanlarda reklam kullanmamış gözüküyor. Reklam Google için çok büyük ve önem arz eden bir şey olsada en son ki reklam hamlesi Google kullanıcılarının biraz tepkisini çekmiş gözüküyor.

Google’ın sesli asistanı Home’u satın alıp kullanan Google Home kullanıcıları geçen günlerde asistanın kullancıların sorularına yanıt verirken birden cevabın ortasında 15 saniye kadar süren Disney’in Beauty and the Beast filminin reklamını vermesi ve filmin vizyonda olduğu hakkında reklam yapması kullanıcıları şaşırttı. Home kullanıcıları 130 $ vererek sahip oldukları cihazın daha önce hiç böyle bir şey yapmaması ve bu konu hakkında Google’dan hiç mevzubahis bir haber gelmemesinden dolayı şaşkın ve tepkili olarak Google’a bu konu hakkında çok fazla mail attılar. Google ise olayın sonrasında ki yaptığı açıklamada “Bu bir reklam değil, asistandaki güzellik, ortaklarımızı misafiriniz olmaya ve hikayelerini paylaşmaya davet ediyor” demesi tepkilerin şiddetini daha da arttırmış oldu.

Bu açıklamadan sonra ise artan şikayetlerden sonra Google iddiaları kabul etmemiş olsada yaptığı reklam uygulamasına son verdi ve kullanıcılarından özür diledi. Google Home aslında yakın zamanda da kullanıcılardan soru gelmemesine rağmen Oscar töreni öncesi kullanıcılara bilgiler vermişti fakat bu reklam değil daha çok bir hatırlatma olduğu için tepkilere sebep olmamıştı.

 

136 defa okundu , kategorisinde, 24 Mar 2017 - 08:28 tarihinde yayınlandı
Yorum Yaz