REKLAM REKLAM

Hem Elektrik Hemde Soğuma Sağlayan Yeni Batarya

Hem Elektrik Hemde Soğuma Sağlayan Yeni Batarya

IBM’deki araştırmacılar ve ETH Zürih Üniversitesi’ndeki uzmanlar hem güç işini hemde soğutma işini yapan küçük bir sıvı batarya üretmeyi başardılar.IBM ve ETH Zürih Üniversitesi’nden uzmanlar pil teknolojileriyle alakalı yepyeni bir buluş yarattılar. Uzun zamandır sıvı elektrolitlerden olan redoks akışlı bataryalar üstünde çalışma gösteren uzmanlar hem enerjiyi gideren hem de bataryanın ve çevresindeki çiplerin soğumasına yardımcı olan sıvı bir batarya geliştirdiler. Bu bataryayı bir önemli kılan şey ise güneş ve rüzgar enerjisini toplayan ve depo eden bataryalara göre oldukça küçük ve hafif olması.

Bataryayı tasarlamak adına ilk olarak 3D baskı kullanılmış.Elektrolit sıvı için ise mikro kanal sistemi oluşturulmuş. Yapılan sistemde elde edilen elektrotlar, sıvı ve iyonların akabileceği membran katmanına baskı yapıp ve güç üretiyor. Ve ortaya santimetrekare başına 1,4 watt üreten bir sistem meydana geliyor ve pompaların harcadığı gücü de sayarsak pile güç aktarımı net olarak 1 watt oluyor. Enerjinin yanı sıra soğutma görevi de gören bu bataryanın avantajlarından biri de üretim sırasında bir ısı kaybı yaşamıyor olması.

Fakat sistemin ticari kullanıma girmesi için üzerinde bir takım değişimlerde olması gerekiyor. Bataryaların şu an için ürettiği enerji artırılma hedefinde ve bu konu hakkında yardım bekleniyor. Bu olması sonucu eksi ısı kaybı yaşayan ve tehlikeli durumlara arz eden patlama yaratan eski sistem raflara kalkacağa benziyor.

153 defa okundu , kategorisinde, 24 Mar 2017 - 08:53 tarihinde yayınlandı
Yorum Yaz