REKLAM REKLAM

Japonlar’dan Yeni Üretim Hamlesi!

Japonlar’dan Yeni Üretim Hamlesi!

Japon lastik üreticisi Bridgestone, çok fazla bilinmeyen alt şirketlerinden Bridgestone Cycle Co üzerinden bu kez motorlu taşıtlar yerine bisikletlere yöneldi.

 

1949 yılından beri yol, pist ve dağ bisikleti üretimi olan Bridgestone, 2019 yılında piyasa sürmeyi planladığı konsept bisikletinin ilk prototipini gerçekleştirdi. Air Free Concept adı verilen teknoloji sayesinde Bridgestone‘un yeni bisikletindeki tekerlekler havaya ihtiyaç halinde olmayacak.

 

Özelliklerde kötü yollarda bisiklet tutkunlarının kâbusu hâline dönüşebilen lastik patlaması ya da lastiklerin havasının inmesi gibi sorunların böylelikle ortadan kalkması beklentiler içerisinde yer alıyor. Yeni jenerasyon bisiklette havasız ve üzerinde herhangi bir sibop deliği olmayan lastik teknolojisi kullanımına geçecek. Teknolojinin esası lastiğin, iç taraf boyunca genişleyen tekerlek telleriyle desteklenmesi gerekiyor.

 

Habertürk’te yer alan haber ışığında mevcut teknoloji ise bunun için havayla şişirilen kalın bir lastikle sağlıyordu. Tekerlek telleri ve lastikte kullanılan reçineler sayesinde de üretim kaynaklarından daha iyi verim alınmış oluyor. Sürdürülebilir ve çevre dostu kaynaklara dayanması sebebi ile Bridgestone, bu teknolojiyi yakın zamanda bisikletler dışındaki diğer ürün gruplarına ait lastiklerde de kullanması planları içerisinde yer alıyor.

 

Japonya’da, sürdürülebilir kaynak kullanımı son dönemde oldukça gündemde. Hatta hükümet ve Tokyo valiliği 2020 yılında düzenlenecek olan  Yaz Olimpiyat Oyunları kapsamında verilecek madalyaları cep telefonu atıklarından elde edilen değerli madenlerden üreteceğini duyurmuştu.

113 defa okundu kategorisinde, 08 May 2017 - 10:47 tarihinde yayınlandı
Yorum Yaz