REKLAM REKLAM

Küçük Çocuğun İcadını Herkes Roketatar Sanıyor

Küçük Çocuğun İcadını Herkes Roketatar Sanıyor

11 yaşındaki küçük çocuk dedesinin elma toplamakta zorluk çektiğini görünce bir elma toplama cihazı icat etti. Amasya’da yaşanan olayda 11 yaşındaki Arda Oymak yaşlı dedesi için elma toplama makinesi icat etti ancak makineyi gören herkes şaşkınlık içerisinde kaldı çünkü küçük çocuğun icat ettiği bu makine ilk bakışta bir roketatardan farksız görünüyor.

Amasya’da bulunan Şehit Ferhat Ünelli Bilim ve Sanat Merkezi’nde öğrenci olan Arda yaşlı dedesinin elma toplamakta güçlük çektiğini ve ona yardım etmek istediğini danışan öğretmeniyle paylaştı ve bunun üzerine öğretmeninden yardım alarak bu cihazı tasarladı.

İcat ettiği cihazı herkesin roketatar sandığını ifade eden küçük mucit cihazın roketatar olup olmadığını soran kişilere elma toplama makinesi olduğunu söylediğini anlattı.

Ünü dünyaya yayılmış olan misket elması ile meşhur olan Amasya’da elma ağaçlarının dallarının dayanıksız oluşunun elma toplayanların düşüp sakatlanmasına sebep olabildiğini de gözlemleyen küçük çocuk cihazı atık su borusu ile birleştirilen bir elektronik mekanizma ile icat ettiğini söyledi. Cihazın ucundaki kesici sistem ile elmaların ve diğer meyvelerin kolayca koparıldığını ve cihazın altında yer alan sepete aktarıldığını ifade eden Arda bu cihazın geliştirilebileceğini düşündüğünü ifade etti.

264 defa okundu kategorisinde, 03 May 2017 - 17:22 tarihinde yayınlandı
Yorum Yaz