REKLAM REKLAM

Mekatronik Bölümü Öğrencileri Güneş Enerjisi ile Çalışan Araç Üretti

Mekatronik Bölümü Öğrencileri Güneş Enerjisi ile Çalışan Araç Üretti

Adıyaman Üniversitesi Besni Yüksekokulu Mekatronik Bölümü öğrencileri güneş enerjisi ile çalışan araba geliştirdiler. Yüksekokul Müdür Yardımcısı Zihni Alp Çevik yaptığı açıklama ile öğrencilerin geliştirdiği bu aracın üniversitenin içerisinde engelli yolcuları taşımak için ve güvenlik görevlilerinin yerleşke içerisinde gezinmeleri için kullanılabileceğini belirtti.

2 saatlik bir şarj işlemi ile 80 kilometre yol gidebilen araca ‘’Şems-i Revan’’ adını verdiklerini de belirten Müdür Yardımcısı Çevik aracın isminin öğrenciler tarafından seçildiğini ifade etti.

7 aylık bir çalışma sonucunda ortaya çıkarılan aracın pikap ile otomobil arasında bir model olarak tasarlandığını da açıklayan Çevik aracın maksimum hızının saatte 40 kilometre olduğunu ve 2 saatlik bir enerji depolamasıyla 80 kilometreye kadar yol gidebildiğinin altını çizdi. Tasarlanan araç 2 ila 8 kişi arasında bir yolcu kapasitesine sahip ve güçlü bir motor ile geliştirilmiş aracın yapılış amacının kampüste yolcu taşımak olduğu belirtiliyor. Daha önce de böyle bir araç geliştirdiklerini ancak bu yıl üretilen aracın ondan 3-4 kat daha güçlü olduğu da ifade edilen bilgiler arasında.

Müdür Yardımcısı Çevik ilerleyen zamanlarda aracın engellilere uygun hale getirileceğini de duyurdu ve aracı tasarlayıp geliştiren Mekatronik Bölümü öğrencisi Yunus Emre Gültekin’e ve ekip arkadaşlarına teşekkür etti.

104 defa okundu kategorisinde, 29 Nis 2017 - 16:40 tarihinde yayınlandı
Yorum Yaz