REKLAM REKLAM

NVIDIA, Paccar’la Otonom Tır Yapma Çabasında

NVIDIA, Paccar’la Otonom Tır Yapma Çabasında

Otonom otomobiller üstünde uzun zamandır çalışmalar yapan Nvidia firması, dünyanın en büyük kamyon üreticisi Paccar şirketi ile birlikte çalışarak otonom tır geliştirmeyi hedefliyor.

Üst düzey oyun bilgisayarları için ürettiği ürünlerle adından oldukça söz ettiren NVIDIA’nın uzun zamandır otonom otomobil yazılımları üstünde çalıştığı hatta 2016 senesinden beri ürettiği yazılımları çeşitli araçlarda test ettiği herkesce biliniyordu. Şirket şimdi de otonom araç yazılımındaki deneyimini dünyanın en büyük orta ve ağır sınıf kamyon üreticisi olan Amerikalı Paccar şirketiyle birleştirerek otonom tır geliştirmek için çalışmalarına başladı.

NVIDIA CEO’su Jen-Hsun Huang yaptığı açıklamada Kenworth, Peterbilt ve DAF için ağır sınıf arabalar üreten Paccar ile otonom tır geliştireceklerini kamuoyuna bildirdi. Firma açıklamayla birlikte NVIDIA’nın teknolojisinin kullanıldığı Paccar’a ait bir konsept tıra ait görüntüleri de gösterdi. Tabi Paccar her ne kadar lojistik filolar için tır üreten endüstri lideri olsa da Uber bünyesi altında faaliyet gösteren Otto, otonom tır denilince akla gelen ilk firma olarak piyasada biliniyor. Bu çalışmayla birlikte Paccar otonom tır sektörüne hız kazandırmak ve bu dalda da liderlik koltuğuna gelmek istemekte.

Diğer yandan otonom otomobil lideri Tesla’nın da kullandığı DRIVE PX 2 sistemini de geliştiren NVIDIA, bu pazarda önemli bir oyuncu haline gelmek istiyor gibi gözüküyor. Her ne kadar Intel geçtiğimiz günlerde otonom yazılım lideri MobilEye’ı 15.3 milyar dolar karşılığında satın alıp NVIDIA göre biraz geç girdiği bu sektördeki eksiklerini kapatmak istiyor gibi gözükse de NVIDIA da deneyimlerini kullanıp ve çalışma alanını genişleterek rakipleriyle arasındaki farkı korumak istiyor.

Konsept tıra ait görüntüler;

 

 

136 defa okundu kategorisinde, 03 Nis 2017 - 08:57 tarihinde yayınlandı
Yorum Yaz